Otázky a odpovede

Čo zahŕňa Energetický certifikát budov?

Energetický certifikát budovy je základný súbor údajov, ktoré klasifikujú budovu z hľadiska základných úžitkových parametrov a energetickej účinnosti. Energetický certifikát predstavuje komplexný výpočet viacerých parametrov, ktoré majú vplyv na spotrebu energie v budove. Nejde teda len o vystavenie samotného protokolu ako podkladu ku kolaudácii budov. Pri výpočte tepelných strát a ziskov berieme do úvahy nasledovné parametre ako napríklad vykurovanie, chladenie, vetranie, osvetlenie a pod.

Kedy je povinná Energetická certifikácia?

Energetický certifikát je nutné vyhotoviť pri predaji budovy, pri prenájme budovy, pri dokončení novej budovy (nevyhnutná súčasť pre kolaudačné konanie) a tiež pri dokončení významnej obnovy existujúcej budovy (zateplenie, prístavba, nadstavba, …), kde je potrebné kolaudačné konanie.

Kto môže vykonávať Energetickú certifikáciu?

Energetickú certifikáciu budov môžu vykonávať osoby, ktoré majú odbornú spôsobilosť preukázanú skúškou odbornej spôsobilosti pred skúšobnou komisiou. Skúšky odbornej spôsobilosti organizuje Slovenská komora autorizovaných inžinierov.

Na základe akých právnych predpisov sa vykonáva povinná certifikácia budov?

Zákon č. 555/2005 Z.z. o energetickej certifikácii budov z 8. novembra 2005 nadobudol účinnosť od 1. januára 2006. Slovenská republika prijatím tohto zákona transponovala do slovenského práva smernicu Európskeho parlamentu a Rady č. 2002/91/ES o energetickej hospodárnosti budov. Zákon ustanovuje postupy a opatrenia na zlepšenie energetickej hospodárnosti budov s cieľom optimalizovať vnútorné prostredie v budovách a znížiť emisie oxidu uhličitého z prevádzky budov. Určuje povinnosť vykonať energetickú certifikáciu budov a zaradenie budovy na základe výpočtu integrovanej energetickej hospodárnosti a kategorizácie budov do tried energetickej hospodárnosti. Zákon je vykonávaný vyhláškou Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR č. 625/2006 Z.z.

Čo je potrebné predložiť na spracovanie energetického certifikátu?

K zostaveniu energetického certifikátu dborne spôsobilá osoba požaduje predložiť projektovú dokumentáciu objektu a tiež je povinná obhliadnúť objekt a spraviť fotodokumentáciu. Rovnako je dôležité vyhodnotiť použité materiály a navrhnuté technologické zariadenia. Spracovanie energetického certifikátu trvá do jedného mesiaca od predloženia všetkých požadovaných podkladov, v prípade požiadavky je možné z praktických dôvodov vypracovanie certifikátu urýchliť.

Aké sú povinnosti vlastníka budovy v súvislosti s certifikáciou?

Vlastník budovy je povinný uchovávať energetický certifikát po celý čas jeho platnosti. Pri predaji budovy vlastník odovzdá platný energetický certifikát novému vlastníkovi, pri prenájme budovy odovzdá osvedčenú kópiu platného energetického certifikátu nájomcovi. Vlastník existujúcej budovy je povinný ďalej zabezpečiť pravidelnú kontrolu klimatizačného systému a kotla umiestneného v budove, zabezpečiť po významnej obnove budovy reguláciu zásobovania teplom, zabezpečiť hydraulické vyváženie vykurovacej sústavy budovy po každom zásahu do tepelnej ochrany alebo do energetického vybavenia, umiestniť energetický štítok v priestore budovy na mieste prístupnom všetkým užívateľom.

Aká je platnosť energetického certifikátu?

Platnosť energetického certifikátu je najviac 10 rokov. Pred uplynutím určenej platnosti stratí energetický certifikát platnosť vykonaním stavebných úprav budovy, ktoré majú vplyv na jej energetickú hospodárnosť.